Share:
 

Club Results

Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
Wright Shield 1 7 Oct 17
14 Oct 17
Glen Iris
8/169(cc) T McDermott 40 ML Sofoulis 32 SF Morris 28  L Silva 2/34 T McCann 2/43
def by Heathmont
8/172 B Morris 32 T Thirlwell 31  A Stolzenburg 3/28 SF Morris 2/48
Eric Raven Reserve 
A Turf (Sturgess Shield) 1 7 Oct 17
14 Oct 17
Richmond City
1/77 C Kat 40*  
def Glen Iris
72  MP Andrews 5/7 A Mehta 3/21
KB Sporting Comp - Loughnan Ov 
E Turf (Cohen Shield) 1 8 Oct 17
15 Oct 17
Glen Iris
9/155(cc) AD Muirhead 64*  L Pandey 3/15 H Chambers 3/25
def Surrey Hills
104 D Vines 38  S Kelly 4/18 AD Muirhead 2/12 E Potnis 2/36
Eric Raven Reserve 
Sunday Turf 2 15 Oct 17 Canterbury
3/328(cc) J Crook 121* W Townsend 114* A Hansen 37  
def Glen Iris
52 P Shaw 36  R Revill 5/3 B Paton 3/12
Canterbury Sportsground 
LOC 4 (Tobias Shield) 2 14 Oct 17 Edinburgh
5/167 S McGuigan 51*  
tied Glen Iris
167 M Dordevic 49* B Glover 43  L Moulday 4/26 j amora 2/16 O McCormack 2/41
W J Cox Oval - Yarra Bend 
LOC 1 (McCarthy Shield) 2 14 Oct 17 Glen Iris
8/194(cc) S Rankin 47 LG Morrey 37 CD Henderson 32 JM Ward 28  S Brown 4/38 S Dawson 2/43
def Heathmont
10/98 I Dunuwille 25  R Wilman 3/13 CD Henderson 3/18
Dorothy Laver West (South) 
Veterans Division 4 1 15 Oct 17 Edinburgh
176 B McKenna 43* B McMullen 40*  N Thompson 2/11 D Lanigan 2/29
def by Glen Iris
190 K Harvey 43* N Thompson 41* P Garson 26  R Pennefather 3/16 P Moulday 3/41
Alfred Crescent Oval 
Under 12A R J Barker 1 14 Oct 17 Glen Iris Rojko
7/84(cc)  
def Canterbury
4/82(cc)  
Dorothy Laver East 
Under 12A R J Barker 1 14 Oct 17 Boroondara Wickham
4/97(cc)  H Lourey 2/4
def Glen Iris Scalzo
6/68  J Day 2/3
Victoria Road Reserve 
Under 14A C L Martin 2 20 Oct 17
27 Oct 17
Glen Iris
v Boroondara
Dorothy Laver West (South) 
Under 14B EC Orr 2 20 Oct 17
27 Oct 17
Deepdene Bears
v Glen Iris Hogan
Leigh Park 
Under 14B F J Dobeli 2 20 Oct 17
27 Oct 17
Glen Iris McCormack
v STC South Camberwell
Dorothy Laver East 
Under 14B JD Norman 2 20 Oct 17
27 Oct 17
Boroondara B3
v Glen Iris Shaw
Hislop Park No 3 Oval (West) 
Under 14C J.Bate 2 20 Oct 17
27 Oct 17
Glen Iris
v Deepdene Bears/Balwyn
Dorothy Laver West (North) 
Under 16C H M Wilkinson 2 20 Oct 17
27 Oct 17
North Balwyn
v Glen Iris
Macleay Park No 2 
Under 12C RK Wilkins 1 14 Oct 17 Burwood
5/112(cc)  C Ryan 3/7
def Glen Iris
6/59(cc)  
Burwood Reserve Lower Oval 
Under 10 Sunday Purple 1 15 Oct 17 Glen Iris Saxons
8/92(cc)  
drew Box Hill
6/100(cc)  
Dorothy Laver West (South) 
Under 10 Sunday Purple 1 15 Oct 17 Burwood Uniting Canterbury
4/159(cc) C Hester 34 S Seneviratne 25  
def Glen Iris Kings
8/106(cc)  C Schneider 3/8 S Seneviratne 3/18 C Hester 2/8
Lynden Park No 2 (Lower East) 
Under 10 Sunday Gold 1 15 Oct 17 Canterbury 3
9/73(cc)  J Ruddick 3/5 T Pinder 3/7 H Williams 2/4
def by Glen Iris Wizards
3/109(cc)  
Hislop Park No 2 Oval (Central) 
Under 10 Sunday Gold 1 15 Oct 17 Glen Iris Ravens
v Canterbury 2
Dorothy Laver West (North) 
Under 12B E R Frampton 1 14 Oct 17 Richmond Union
1/196(cc) L La'Brooy Fisher 25*  
def Glen Iris Ackerman
43  L La'Brooy Fisher 4/1 (inc hat-trick) S Edelmaier 2/3
Burnley Oval 
Under 12B G Smith 1 14 Oct 17 Glen Iris Groom
8/93(cc)  E Wilson 3/0 W Quinn 2/5
def Camberwell Magpies
64  B Randabel 2/5
Dorothy Laver West (South)